„Před 89 se nám žilo lépe.“ „Za socialismu bylo všechno lepší.“ „Zlaté komunistické časy.“ Ať zvedne ruku ten, který od někoho alespoň jedenkrát v životě něco podobného neslyšel. Portál Eurozprávy se zaměřil na seniory a přesná čísla, díky kterým se rozhodl tuto tezi podpořit či vyvrátit.
V úvodu bychom však rádi upozornili na to, že nehodnotíme pocity, vzpomínky ani dojmy. Něco tak abstraktního a citového se nedá potvrdit, natož vyvrátit. Jediná věc, která není v tuto chvíli černobílá, jsou tak statistiky, čísla a fakta. A na ty se zaměříme.
Z dat, která poskytuje Český statistický úřad vyplývá, že průměrný důchod v roce 1989 přesně 1598 korun. V roce 2021, tedy po 28 letech, činil průměrný důchod 11 850. Penze tak stoupla oproti výši za socialismu zhruba 7,4násobně.
Přesto dnes za položky dostupné i tehdy zaplatíme v průměru zhruba 5x více, než před rokem 1989. V součtu těchto si tak minimálně senioři polepšili.
Jednotlivé ceny – dříve vs. nyní
Rohlík
- V roce 1989 naše babičky zaplatily za rohlík průměrně 0,3 Kčs
- Dnes jej pořídíme průměrně za 2 Kč
- Jeho cena stoupla více než 6x, ale současně je to méně než v roce 1989
Chléb
- Za dob komunismu stál bochník chleba mezi 4 a 5 korunami
- Dnes jej nakoupíme okolo 25 Kč.‘
- Pětinásobné navýšení je stále méně, něž 7,4násobné navýšení penzí
Maso
- Kilogram kuřecího masa bylo možné koupit za zhruba 30 Kčs
- Zatímco dnes kolem 120-150 Kč
- Kuřecí maso tak zdražilo zhruba 5x
Náklady na bydlení
- Tady se zdražovalo „trošku“ výrazněji, v roce 89 se cena vodného a stočného pohybovala kolem 1 Kčs za metr krychlový
- Stejný objem stál nyní v Praze zhruba 85 korun
- Tyto náklady jsou tedy podstatně vyšší než v minulosti
Elektřina, zemní plyn
- Průměrná cena elektřiny pro domácnosti je v současné době zhruba 3,82 Kč/kWh
- Za socialismu to nebylo ani 0,5 Kčs
- Zde tedy došlo zhruba k osminásobnému zdražení
Služby
- Toto odvětví je velice spekulativní
- Například za kadeřníka mohli lidé před zhruba 30 lety Zaplatit 5 Kčs, ale i 15. Dnes za stejnou službu lidé zaplatí 500 korun, ale i tři tisíce.
- Nárůst cen za služby je ale znatelný
Závěr?
Dle statistiky lze obecně říci, že se dnes senioři mají skutečně lépe, než tomu bylo za dob komunismu. Tento dojem však zcela podráží fakt, že náklady na bydlení a všechny poplatky s tím spojené, mnohonásobně narostly.
7 komentářů
Také jsem důchodce (pracovala jsem jako středoškolačka ve zdravotnictví),beru starobní a vdovský důchod. Nikdy jsem neřekla a neřeknu, že za komunistů bylo lépe. Je pravda, že bydlím ve vlastním domě(každý měl možnost si za celý život pořídit vlastní bydlení), přesto platím 2600 inkaso, dále šetřím 5 vnoučatům 500 Kč stavební spoření tj. 2500 měsíčně, platím si svoje staveb. spoření 1700. Jezdím autem- benzín, žiju velice aktivní život (divadlo, jóga, výlety), přesto si letos našetřím a dovolím si tři dovolené: Jednu už má za sebou- týden v Piešťanech s lázeňskými procedurami 7900,-, na druhou jedu od jógy 2600,- a třetí plánuji na podzim k moři. V životě jsem se neměla lépe, nerozhazuji peníze, ale také se nemusím nějak zvlášť omezovat a co mohu to si vypěstuji na zahradě. Léky beru na tlak a cholest.- nic neplatím. Zubaře mam každý půlrok zdarma.
Všechno za socialismu bylo lepší. Jídlo, doprava, v každé vesnici obchod, kulturák, ve větších střediska OUNZ. JZD fungovala a byli jsme soběstační v potravinách. Dnes žereme hnusy z EU plné salmonely a antibiotik.Duchd kdysi byl 1700Kčs,bydlení+ energie a služby 350Kčs. chleba 5Kčs, mléko 2 Kčs.maso 30-40Kčs.
Léky za recept 1Kčs.
Dnes důchod 12 000Kč. bydlení 9000Kč, léky 1500Kč, a jste většinu měsíce o hladu. Kdepak jít do kina a do divadla, na to kapitalistický důchodce prostě nemá.
Závěr je, že konstatování že senioři se mají lépe je mylné ať už z neznalosti nebo úmyslně. Srovnání je totiž založeno na cenách základních potravin, ale to ještě jen těch v nejnižší „supermarketové“ kvalitě. Příkladem budiž bochník chleba, který se druhý den nedá jíst za uvedených 25 Kč. Vskutku se dá zakoupit i chleba opravdu kvalitní a chutný, ten ale stojí cca 50,-.
Zmíněny dále nejsou nájmy, které tvoří důležitou část rozpočtu, a které jsou v některých případech – pro občany žijící ve větších městech v nájemních bytech, které padly do soukromých rukou, které jsou likvidační.
Ano. Bylo líp. Bylo kam zdrhnout.
Hlavně se zapomněli zmínit co nejvíc stojí důchodce a to jsou léky tenkrát zaplatili za recept na dvoje léky 1 kč a to je pro ně dnes likvidační
Za socializmu skutečně bylo lépe, byť se sluníčkářský redaktor snaží dokázat opak.
Finta je v tom, že vlastní nájem zdražil podstatně více než pět krát, někomu také desetkrát.
Dále, například ohledně chleba. Za udávanou cenu 25,Kč se sice chleba dá koupit, ale jen základní „supermarketová“ kvalita, která někde doslova není k jídlu. Za bochník kvalitního chleba se leckde zaplatí dvojnásobek, někde i více, nedávno jsem viděl za 60. A podobné je to i s dalšími důkazy článku. U zboží jsou uváděny startovací ceny, jejichž výrobek kvalitou neodpovídá tomu srovnatelnému v osmdesátých letech, kdy kvalita základních potravin byla obvykle spíše minimálně „průměrná“. Takové šmejdy, jaké v zájmu vytvořit odbyt u chudé populace dnes dá na trh supermarket, se tehdy vůbec nemohly vyskytovat.
To, že dneska mohu vybrat z deseti jogurtů a tehdy jen se 2 nebo tří (bílý, priobináček atd). mě zas až tak nedojímá. Takže, novináři, smůla, za „komunistů“ bylo líp. I když pravda, p. Kellner se má lít teď.
Jak můžete napsat, že dnes se mají důchodci lépe. Nemůžete vycházet s průměrného důchodu. Tento průměrný důchod má dost málo lidí. Na jídle se může člověk uskromnit ,ale bydlení a služby tím spojem musím platit každý měsíc. Tak že když zaplatím 7 500 kč za bydlení ,tak mi zůstanou 2 000 kč na všechno. A to jsem pracovala 40 let. Aby si mohla dopřát nějakou dovolenu tak dělám brigády. Spravedlivější by bylo kdyby zvedali stejnou částku na valorizaci důchodu. Ti co měli větší platy dostali také vyšší důchod .