V průměru 270 tisíc ročně zaplatí VZP za jednoho svého klienta s poruchou srážlivosti krve. V loňském roce evidovala přibližně 1730 nemocných s hemofilií nebo tzv. von Willebrandovou chorobou. Hemofilie tak patří mezi velmi drahé diagnózy. Z pěti nejdražších pacientů, jejichž léčení VZP hradí, mají poruchu srážlivosti krve hned tři. Roční náklady na léčbu každého z těchto tří nemocných se pohybují v řádu desítek miliónů korun. Na jednoho klienta činní náklady přibližně 24 tisíc.

VZP popírá, že by se snažila zbavovat drahých pacientů, jak si někteří myslí. Pravda je spíše opačného charakteru. Velké procento těch nejdražších pacientů je registrováno právě u VZP, proto pro ně tato pojišťovna představuje záruku, že dostanou tu nejkvalitnější péči bez ohledu na finance.

Nejvíce hemofiliků a pacientů s von Willebrandovou chorobou evidovala loni VZP v Praze, Středočeském kraji a na jižní Moravě.

Rozdíly v nákladech na jednoho klienta jsou v krajích odlišné. Je to dáno nerovnoměrným rozložením nejzávažnějších případů. Částka, kterou pojišťovna ročně zaplatí za jednoho pacienta s hemofilií, se může velmi lišit podle závažnosti onemocnění. Nejvíce ovlivňuje výši ceny potřeba speciálních a drahých léků.

Hemofilie je dědičné onemocnění, které se vyskytuje v naprosté většině případů pouze u mužů. V krvi hemofiliků je nedostatek srážecího faktoru. Léčba spočívá v jeho dodávání přímo do krve.

Podle závažnosti se hemofilie rozděluje do tří skupin. Lehká hemofilie, kdy lidé déle krvácejí po operacích či úrazech. U středního typu nemoci může docházet ke spontánnímu krvácení a často pacienti krvácejí po operacích či úrazech. U těžké hemofilie mají pacienti časté spontánní krvácení do kloubů a při špatné léčbě může dojít k poškození kloubů až invaliditě.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *