V prvním čtvrtletí tohoto roku byl opravdu vysoký zájem o příspěvek na screening Downova syndromu. Jedná se o jeden z pěti benefitů, které VZP nabízí budoucím maminkám. Na toto vyšetření, které je také nazváno prvotrimestrální screening si příspěvek vyzvedlo již více než 3000 rodiček. Všechny zbývající aktivity si přitom vyzvedlo jen něco přes 2500 těhotných žen.

Nastávající maminky mohou čerpat příspěvek až 500 Kč na na cvičení pro těhotné, na předporodní kursy, na pomůcky ke kojení, na ochranné pomůcky pro doprovod k porodu nebo právě na prvotrimestrální screening. Toto vyšetření je kombinací dvou vyšetření, a to odběru krve matky a podrobného ultrazvuku. Takto už je možné zjistit ve 3. měsíci těhotenství, zda bude dítě trpět vrozenou vadou. Screening je spolehlivější než ostatní doposud využívané metody.

Donedávna se k vyloučení vrozených vad využívaly hlavně tzv. triple testy. Ty ovšem často vycházely pozitivně i u zdravých dětí a zbytečně tak rodičky stresovaly. Ty pak musely ve většině případů podstupovat odběr plodové vody, aby se ukázalo, že šlo o planý poplach. Také se stalo, že po negativním výsledku, se narodilo nemocné dítě. Prvotrimestrální screening tyto nevýhody minimalizuje. Také díky dřívější detekci se žena dozví výsledek mnohem dříve. Mimo vyšetření krve těhotné a výsledků ultrazvuku se započítává i věk matky.

Nejvíce klientek VZP požádalo v prvním čtvrtletí letošního roku o příspěvek na screening Downova syndromu v Praze (371), v Kraji Vysočina (367) a v Jihomoravském kraji (350).

Aby mohla těhotná žena pojištěná u VZP čerpat příspěvek až 500 Kč, musí být zaregistrovaná v Klubu pevného zdraví. Peníze dostane poté, co na některé pobočce VZP předloží doklad o zaplacení. Tento doklad nesmí být starší 3 měsíců. Cena za celý screening se pohybuje okolo 600 až 1500 Kč.

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *