Každý rok se v České republice dozví asi 9 tisíc mužů nepříjemnou diagnozu, kterou je rakovina prostaty. Pokud nepočítáme s rakovinou kůže, jde u mužů o nejčastější nádorové onemocnění. Ve statistice úmrtnosti je dokonce na třetím místě. Velkou roli zde hraje především fakt, že ne všichni se starají o prevenci. VZP chce proto nabídnou nejvíce rizikovým klientům příspěvek až 2500 Kč na speciální preventivní prohlídku. Tato prohlídka by měla vyloučit rakovinu prostaty nebo odhalit včas nemoc a zvýšit tak šance na úspěšnou léčbu.

Tento program by měl odstartovat od června tohoto roku a měl by být zaměřen především na muže ve věku 55-60 let. Toto věkové rozpětí bylo vybráno po konzultaci a doporučení České urologické společnosti.

Podmínkou pro získání příspěvku bude doporučení lékaře – urologa. Lékař musí být zapojen v projektu. Celkem jich bude 150 a budou vybráni odbornou společností.

Součástí prohlídky bude mimo zjištění osobní a rodinné anamnézy také klinické vyšetření, vyšetření moči a močového sedimentu, ultrasonografie ledvin, močového měchýře a prostaty a odběr krve na zjištění tzv. prostatického antigenu. Pacient pak bude seznámen s výsledky při další návštěvě, kde mu bude doporučen další postup. Buď biopsie prostaty v případě pozitivního nálezu nebo interval do další preventivní prohlídky.

Toto vyšetření doposud není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a klient za něj musí zaplatit částku 2500 Kč. Celý příspěvek pak může získat od VZP, přičemž by měla tato částka pokrýt celé náklady na speciální prohlídku. Příspěvek tak bude uhrazen až pěti tisícům mužů.

Od VZP se jedná letos už o třetí příspěvek, který mohou čerpat klienti na prevenci nádorových onemocnění. Na prevenci rakoviny se VZP zaměřuje i proto, že na léčbu svých klientů s nádory vydává více než 11 miliard korun ročně. Největší část této částky potřebují klienti se zhoubnými nádory trávicího ústrojí. Mnoho pacientů také podstupuje léčbu rakoviny kůže, je to kolem 60 000 tisíc osob ročně. Přibližně každých 20 minut u nás umírá jeden člověk na rakovinu. Prevence by přitom mohla těmto úmrtím často předejít.

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *