Již před letními prázdninami schválila Vláda České republiky zvýšení starobních důchodů. Každý senior se tak počínaje lednem 2021 může těšit na přídání v řádech stovek korun.

Každý důchod se skládá ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu. Základní výměra důchodu se od lednové splátky důchodu zvyšuje o 150 Kč (z 2 550 Kč na 2 700 Kč) a procentní výměra důchodu se zvyšuje o 3,5 %Závazný výpočet provádí pouze Česká správa sociálního zabezpečení.

Jakých důchodů se zvýšení týká?

  • týká se všech státních důchodů – řádný starobní důchod, předčasný důchod, invalidní důchody (prvního, druhého a třetího stupně) a pozůstalostní důchody (vdovské, vdovecké a sirotčí důchod)
  • jedná se o automatické navýšení, není tedy potřeba dokládat žádné formuláře a žádosti
  • jediná podmínka je: Přiznání důchodu v roce 2021 a dříve

O kolik se důchody zvýší?

Zvýšení důchodů pro rok 2021 je oproti předchozím rokům vysoké. Protože se procentní část důchodu zvyšuje v procentech, tak v absolutním vyjádření se státní důchod každému penzistovi zvýší jinak. 

 

Praktické příklady:

Paní Pracovitá

Paní Pracovitá celý život pracovala. Byl ji přiznán odchod do řádného starobního důchodu k datu 27. prosince 2021. Splnila tak podmínku přiznání důchodu v roce 2021 a dříve. Její důchod se tedy od lednové splátky zvýší. V případě, že její důchod činil 9 000 Kč, od ledna bude paní Pracovitá pobírat 9 376 Kč.

 

Paní Dvořáková

Paní Dvořáková je seniorkou již pět let, do starobního důchodu nastoupila v roce 2012. I ona se tak může těšit na valorizaci svého důchodu.  V případě, že její důchod činil 12 000 Kč, od ledna bude paní Dvořáková pobírat 12 481 Kč.

 

Pan Mach

Pan Mach nastupuje do řádného starobního důchodu až v lednu roku 2021. V tomto případě nesplňuje hlavní podmínku pro zvýšení a tudíž se ho tentokrát netýká. Panu Machovi se bude důchod z důvodu valorizace zvyšovat až od ledna 2021.

 

Manželé Holubovi

Pan Holub již několik let pobírá předčasný důchod a jeho paní byl v roce 2021 přiznán důchod pro invaliditu druhého stupně. Oběma manželům se tak od lednové splátky důchodu zvýší jejich měsíční důchod. V případě, že důchod pana Holuba  činil 16 000 Kč, od ledna bude pobírat 16 621 Kč.

 

 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *