Pohřebné, často také nazýváno jako příspěvek na pohřeb, je jednorázová dávka státní sociální podpory.  Pohřebné je sociální příspěvek, který má pomoci uhradit náklady spojené s pohřbem nezaopatřeného dítěte nebo rodiče nezaopatřeného dítěte. Jedná se o sociální dávku nezávislou na výši příjmu žadatele. Tento příspěvek je určen tomu, kdo vypraví pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte.

Podmínky pro přiznání pohřebného

Splněny musí být současně tyto dvě podmínky:

 1. žadatel musí mít trvalý pobyt a bydliště na území České republiky,
 2. zemřelá osoba měla ke dni úmrtí trvalý pobyt na území České republiky (v případě mrtvě narozeného dítěte tato podmínka neplatí).

Výše pohřebného je stanovena na 5.000,– Kč. O pohřebné lze požádat zpětně, ale nejpozději do 1 roku ode dne pohřbení.

Pohřebné

Pohřebné

Jak podat žádost a pohřebné získat?

Pro získání pohřebného postupujte následovně:

 1. Podejte žádost o pohřebné na kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce. Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout na kontaktním pracovišti krajské pobočky Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. Spolu se žádostí předložte zároveň vlastní doklad totožnosti, rodný list dítěte nebo jiné doklady prokazující, že zesnulý byl rodičem nezaopatřeného dítěte, dále úmrtní list a doklady, které vydá pohřební ústav: fakturu za vypravení pohřbu, doklad o zaplacení nákladů spojených s vypravením pohřbu a doklad o datu pohřbení.
 3. Pro nezaopatřené dítě od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let, jeden z níže uvedených formulářů, který odpovídá konkrétní situaci.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o pohřebném

Oficiální formulář pro podání žádosti online

Pro nezaopatřené dítě od školního roku začínajícího v kalendářním roce, v němž dítě dovršilo 15 let, některý z těchto formulářů

Diskuze k příspěvku má už 47 komentářů

 1. Jozefína Odpovědět

  PROSÍM O RADU,,,,21.4.2019 ZEMŘEL MŮJ SYN,,VYPRAVILA JSEM MU POHŘEB,,,11.4.2019 MNE ZEMŘEL MŮJ MANŽEL,,,VYPRAVILA JSEM MU POHŘEB,,,SAMA JSEM V DŮCHODU,,,MÁM NÁROK NA POHŘEBNÉ MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 2. Dáša Poláková Odpovědět

  Dobrý den. 18.3.2019 mě zemřela maminka na rakovinu. Jsem v ID 1 a pobírám příspěvek na bydlení a HN. Kdyz jsem volala na sociální odbory řekli mě že nemám nárok na pohřebné. Musela jsem si půjčit a bratr dodal druhou půlku. Maminka si přála zpopelnit. Mam nárok na pohřebné? Děkuji

 3. MIROSLAVA VELIČKOVÁ Odpovědět

  DOBRY DEN MAM DOTAZ. ZEMŘEL MI OTEC A NEBYLY JSME V KONTAKTU 27 ROKU. JAKO O DÍTĚ SE O MĚ NESTARAL. TET MI OZNAMILI ,ŽE ZEMŘEL..CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JESTLI MAM NAROK NA PŘÍSPĚVĚK…NECHAVAM HO SPOPELNIT A ATO TAKY STOJÍ PENIZE..DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 4. Michaela Odpovědět

  Dobry den,babicka vypravila dedovi pohreb v listopadu 2018,po dedeckovi nic nezbylo a ona nepobira ani zadne davky,ani duchod,az ted vdovsky. Ma narok na pohrebne?

 5. Milada Odpovědět

  Dbrý den,v 30.12.2018. mi zemřela maminka,veškerté náklady za vyřízení kolem pohřebného jsem hradila.Byla to moje maminka, je to moje povinost to pro ni udělat,chtěla bych se zeptat touto cestou jest-li mám nárok na peněžití nárok na pohřebé Děkuji za vyřízení.

  • Dáša Poláková Odpovědět

   jsem na tom stejne nic vám nedají tak jako mě nic nedali

 6. Simona Odpovědět

  Dobrý den,zemřel mi strýc, pohřeb platila jeho maminka,která pobírá pouze starobní důchod, má nárok na příspěvek?

 7. Renata Jirků Odpovědět

  Dobrý den mám problém pokud manželce zemře manžel a nemá peníze na pohřeb . Existuje nějaká sociální dávka nebo nárok na pohřebné

 8. Jana Fučiková Odpovědět

  Dobrý den.Umřela mi minulý týden babička.Zůstal po ní jen její syn, který žije pouze s částečného invalidního důchodu a já.On na pohřeb neměl a tudíž vše platím já.Prosím,mám i já nárok na příspěvek?

 9. iveta řezníčková Odpovědět

  Dobrý den ,
  prosím o radu . Syn žil 5 let s přítelkyní, která zemřela, pohřeb budou zřizovat spolu s její matkou . Má někdo z nich nárok na pohřebné
  děkuji

 10. Klára Odpovědět

  Dobrý den, prosím o radu.
  S přítelem nejsme svoji, předčasně jsme museli ukončit těhotenství pro vrozenou vývojovou vadu. Maličkého jsem porodila a na svět přišel už mrtvý. V pohřební službě je na faktuře uvedený přítel, ale v rodném listě není, jelikož jsem rodila v 23.tt nebylo to ještě nahlášeno na matrice. Máme tudíž nárok na příspěvek, když vypravovatel pohřbu je přítel ? V porodnici jsme ale vyplňovali papíry pro matriku kde je přítel jako otec uveden.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *