České důchody mířily v loňském roce do celého světa, exotické destinace nevyjímaje. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v prosinci minulého roku evidovala 93 236 důchodců s nárokem na český důchod v 88 zemích.

Ze statistik, které si každoročně Česká správa sociálního zabezpečení vypracovává, vyplývá, že čím dál více českých důchodců tráví svého života mimo Českou republiku. Nejvíce takových důchodců žije na Slovensku, v Německu a Polsku. Oproti roku 2010 se počet téměř zdvojnásobil.

Do Kanady, Švýcarska, USA, Rakouska, Austrálie, Bulharska, Řecka a Švédska byl český důchod posílán řádově tisícům příjemců. Do exotických států jako jsou například Seychely, Madagaskar, Maroko, Alžír, Egypt, Peru či Dominikánská republika byl počet vyplácených důchodů v řádu jednotek.

Výše důchodu v zahraničí

Částka, která je důchodci vyplácena v zahraničí se neliší od té, která by mu byla vyplácena na území České republiky. Pokud Vás zajímá výše vašeho důchodu, zjistěte to pomocí jednoduché kalkulačky.

Potvrzení o žití

Aby bylo možno vyplácet důchod v zahraničí, je nezbytné pravidelně dokládat tzv. potvrzení o žití s vlastnoručním podpisem a úředním razítkem

Nejčastějším způsobem je převod na bankovní účet důchodce. Někteří však využívají i vyplácení formou šeku. Způsob si všichni zvolili sami v jejich první žádosti. Tiskopis „potvrzení o žití“ je v různých jazycích dostupný na webu ČSSZ.

Pravidelností dokládání se myslí interval, který si důchodce sám určí (čtvrtletně, pololetně, dle vlastního časového úseku).

Důležité je myslet na to, že se důchod v zahraničí vyplácí zpětně za období od poslední výplaty do měsíce, v němž bylo „potvrzení o žití“ ověřeno. V praxi to znamená, že důchod je vyplacen vždy, když ČSSZ obdrží ověřený doklad o žití. Intervaly předkládání potvrzení v zásadě určují i intervaly výplaty důchodu. Např. zašle-li ho klient dvakrát ročně, je výplata důchodu za zpětné období provedena rovněž dvakrát ročně.

Ověřit si specifika pro výplatu důchodu do konkrétního státu lze telefonicky prostřednictvím call centra nebo osobně při návštěvě ČR na kterékoliv okresní správě sociálního zabezpečení či přímo v klientském centru při pražském ústředí ČSSZ, zde si může důchodce nechat úředně ověřit podpis a odevzdat potvrzení o žití. Detailní informace o podmínkách výplaty důchodu do ciziny jsou na www.cssz.cz.

Diskuze k příspěvku má už 7 komentářů

 1. Jaroslav Dolezal Odpovědět

  Duchod do Australie mi nebyl vyplacen ikdyz jsem overeny formular poslal v zaregistrovanych dopisech 4 Rijna 2018 a take 4 Ledna 2019.Take jsem poslal 7 emailu -no odpoved. Jen jsem dostal dopis ze mi zvysili duchod od 1 Ledna.

  • Jaroslav Dolezal Odpovědět

   Vetsina diskuznich prispevku se zminuje kolik duchodu je vyplaceno do zahranici, nikde jsem nenasel informaci kolik duchodu je vyplaceno ze zahranici do Ceska.

 2. kouimtzidis konstantinos Odpovědět

  Mam dotaz muzeme formular o ziti zasilat spolecne s manzelkou v jedne obalce?

 3. Jaroslav TONCAR Odpovědět

  To nikdy nebude,aby zasilali z CSSZ do ciziny(i kdyz je klient v EU)duchod bez potvrzeni o ziti…Urednici by nemeli v Cesku svoje mistecko a v dotycnem state taky ne (vymluva – zachovavani osobnich dat) …. Jsem v Nemecku a kdyz umru – jeste nejsem studenej a muj duchod(nemeckej) je uz zastaven = t.zn. – muzou to bez obav posilat kazdy mesic na duchodak(LVA) v Nemecku…Moje situace a moji zeny je takova,ze nam to zasilaji – posledni dobou i za vice jak jeden mesic po obdrzeni potvrzeni….Jestli to tak pujde dal,musim se obratit na advokata s podanim zaloby ,, Zadrzovani vyplat „ – podle EU paragrafu,je to nepripustne….

 4. Libusa Balcarova Odpovědět

  Mam dotaz.
  Kdy uz bude platit zakon,aby se potvrzeni o ziti nemuselo posilat kazde 3 mesice, ale bude stacit jen 1x v roce? Moje maminka i my bychom to uz rady uvitali. Maminka zije na Slovensku, v Trencine. Tedy i duchod je ji zasilan na ucet na Slovensko.
  Predem dekuji za odpoved.

  • sonic Odpovědět

   odpověď pí Balcarové: tady se ptáte na špatné stránce. Musíte se zeptat přímo v ČSSZ ,ale nejlépe se s nimi z ucha do ucha nebo z oka do oka dohodnout.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *