Příspěvek na preventivní prohlídku dětí – sportovců

Pokud vaše dítě projevilo zájem o sportování v rámci sportovního klubu nebo tělovýchovné jednoty, můžete od Vojenské zdravotní pojišťovny čerpat příspěvek ve výši 250,– Kč na preventivní prohlídku, kterou musí dítě absolvovat před vstupem do tohoto klubu. Příspěvek je určen dětem od 5 do 16 let, včetně data narozenin.

Provedené výzkumy ukazují, že zdraví dětské populace klesá, naopak se zvyšuje procento obézních dětí a dětí trpících chronickými chorobami, jako například získanou formou cukrovky. Na vině tohoto stavu je celkově nezdravý životní styl – nedostatek pohybu (řada dětí má jediný pohyb v hodinách tělocviku) a nevyvážená strava.

Zdravotní pojišťovny proto investují své prostředky do preventivních programů, jejichž cílem je zlepšit zdraví nejmladší populace. Sport je pro děti vhodnou aktivitou, dítě by se mělo pravidelně několikrát týdně hýbat, nejlépe na čerstvém vzduchu. Pokud si zvykne od útlého mládí na sport jako součást života, bude k němu tak přistupovat i v budoucnu.

Příspěvek na vitamíny pro děti

Vojenská zdravotní pojišťovna připravila pro své klienty příspěvky na nákup multivitaminových nebo vitamínových preparátů pro děti ve věku od 2 do 15 let. Hlavním motivem poskytnutí těchto příspěvků je přispět ke zvýšení zdraví dětské populace, u níž je v důsledku nedostatečně pestré stravy zaznamenána absence důležitých látek.

Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá na nákup vitamínových preparátů částkou 200,– Kč ročně.

Podmínkou pro získání příspěvku je takový preparát, který obsahuje zejména vitamíny skupiny Bvitamín C. Vitamínů skupiny B je celá řada a můžeme je získat z obilovin, vnitřností, kvasnic, ale také zeleniny. Jelikož kvalita stravy dětí v posledních letech klesá a nejsou v ní zastoupené všechny důležité složky potřebné pro správný růst a zdravý vývoj, je podání multivitaminových preparátů vhodným řešením. Nedostatek vitamínu B se projevuje širokým spektrem příznaků, záněty počínaje a únavou konče.

Vitamin C je neméně důležitý pro zdraví dětské populace, je nejvíce obsažen v ovoci a zelenině, kterého děti nekonzumují v čerstvé podobě dostatek, a jeho podíl stále klesá. Nedostatek tohoto vitamínu se projevuje únavou a větší náchylností k nemocem.

Příspěvek na fixní (nesnímatelná) zubní rovnátka

Ortodontická léčba představuje finanční zátěž pro pojišťovnu, stejně jako pro klienty nebo jejich rodiče. Léčba fixními rovnátky, která často následuje po léčbě snímatelnými rovnátky, je hrazená z veřejného zdravotního pojištění, ale použitý materiál hradí vždy klient, resp. jeho rodiče.

Cena fixních rovnátek se odvíjí od jejich typu a použitého materiálu, pohybuje se však v řádech tisíc korun, výjimkou není ani suma přesahující deset tisíc korun. Vojenská zdravotní pojišťovna se rozhodla tuto finanční zátěž rodičům snížit a poskytnout dětem a dospívajícím do 20 let příspěvek ve výši 1.200,– Kč na fixní rovnátka na jednu čelist. Příspěvek lze využít jen jednou během léčby a nevztahuje se na případné opravy rovnátek nebo materiál použitý s časovým odstupem od nasazení rovnátek.

Příspěvek na ošetření chrupu fluorizací

Péče o zuby u dětské populace je nedostatečná, není výjimkou, že již na mléčném chrupu lékaři ošetřují hned několik kazů najednou. Příčinou tohoto stavu není jen nesprávná technika čištění a nedostatečné návyky v oblasti správné péče o zuby, ale také nedostatek zubařů – řada dětí na zubní prohlídky nechodí totiž vůbec.

Vojenská zdravotní pojišťovna přispívá na ošetření chrupu fluorem u dětí ve věku 2–18 let, a to příspěvkem ve výši 150,– Kč.

Dobrou prevencí před zubním kazem je metoda fluorizace. Jedná se o metodu, při níž je na zuby aplikován gel, který působí po dobu několika minut. Metoda je bezbolestná a je možné ji podstoupit několikrát ročně, zejména u lidí s větší kazivostí zubů je tento postup doporučován. Tento postup zajišťuje dentální hygienistka.

Příspěvek na plavání pro kojence a batolata do 3 let

Plavání kojenců a batolat je zdraví prospěšná aktivita, která podporuje jejich psychomotorický vývoj a díky postupnému otužování podporuje obranyschopnost organismu. Zároveň přispívá k adaptaci dítěte na vodní prostředí, odstraňuje strach z vody a přirozeně navazuje na prenatální vývoj.

Vojenská zdravotní pojišťovna připravila pro rodiče a jejich děti do 3 let příspěvek na odborně vedené kurzy plavání ve výši 1.000,– Kč, podmínkou získání příspěvku je to, že dítě i jeho doprovod jsou pojištěnci Vojenské zdravotní pojišťovny.

Při výběru kurzu se doporučuje ověřovat vzdělání jednotlivých lektorů a zkušenosti s pořádáním těchto kurzů. Neméně důležitá je i kvalita vody a celkové hygienické podmínky bazénu i jeho zázemí.

Příspěvek na cvičení s dětmi do 6 let věku

Pohybová aktivita dětí nabývá na významu spolu s tím, jak roste počet dětí trpících obezitou nebo například cukrovkou. Průzkumy ukazují, že děti se hýbou stále méně a pro školné děti je mnohdy jedinou formou pohybu hodina tělocviku. Jediný způsob, jak tuto situaci řešit, je vést děti ke cvičení jako k přirozené součásti zdravého životního stylu.

Vojenská zdravotní pojišťovna podporuje pohybovou aktivitu dětí již od útlého věku pomocí příspěvků na cvičení rodičů s dětmi do 6 let věku. Podmínkou přiznání příspěvku je jednak to, že kurz pořádá akreditované středisko, a jednak fakt, že dítě i jeho rodič jsou pojištěnci Vojenské zdravotní pojišťovny.

Příspěvek je poskytován ve výši 500,– Kč ročně na základě prokázání účasti na cvičení a dokladu o zaplacení.

Příspěvek na ozdravné a preventivní pobyty v prostorách se solnými inhaláty

Solné jeskyně se staly součástí široké škály služeb přispívajících ke zlepšení zdraví. Pobyt v prostředí se solnými inhaláty povzbuzuje činnost imunitního systému a pomáhá při léčbě řady nemocí nebo zdravotních obtíží. Velmi příznivě působí zejména na onemocnění horních a dolních cest dýchacích, poruchy štítné žlázy, kardiovaskulární onemocnění, dermatologické potíže, stres nebo například revmatismus. V zimním období je pobyt v solné jeskyni skvělou prevencí proti chřipce.

Pobyt v solné jeskyni je vhodný také pro děti všech věkových kategorií, a to i kojence. Vojenská zdravotní pojišťovna proto připravila pro své pojištěnce do 18 let příspěvek ve výši 400,– Kč ročně na tento ozdravný pobyt, k získání příspěvku stačí prokázat doklad o úhradě a vyplnit potřebnou žádost.

Kde se dozvědět více

  • https://www.vozp.cz/cs/klient/program-preventivni-pece/

Diskuze k příspěvku má už 2 komentářů

  1. zuzana Odpovědět

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat přispíváte i na brýle pro dceru děkuji.

  2. Renata Molhancova Odpovědět

    dobry den jsem u vaši pojištovny a chtěla bych se zeptat jestly davate naky přispěvek na bryle pro ceru děkuji moc

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *