V roce 2009 zvítězilo v tradiční anketě Slovo roku jednoho nejmenovaného českého deníku slovo „fotovoltaika“. Důvod si možná ještě vybavíte: šlo o období, kdy tuzemskou politickou a mediální scénou hýbaly solární panely a investice do fotovoltaiky, která se ukázala jako velice perspektivní odvětví – jak z hlediska životního prostředí, tak (a t především) jako díra na trhu a nadějný byznys.

A byl to také rok, kdy také odstartoval program ministerstva životního prostředí Zelená úsporám, který poskytoval mimořádně vysoké dotace právě na energeticky úsporné technologie.

Zelená úsporám s menšími obměnami funguje dodnes, tedy již šestým rokem, a rozhodně ještě pro není u konce. Program, financovaný z prodeje emisních povolenek, byl prozatím vypsán až do roku 2021. Letos bylo pro výplatu dotací pro různá energetická opatření (zateplení, pořízení nového kotle či tepelného čerpadla, solární ohřívadlo apod.) uvolněno 27 miliard korun.

Výše dotace na fotovoltaiku a solární ohřev

„Solární“ dotace se letos vztahují na solární panely pro ohřev vody a přitápění. Jestliže uvažujete o koupi a instalaci některého z těchto zařízení, pak popřemýšlejte, zda by se vám nevyplatilo využít velkorysosti státního fondu životního prostředí a využít možnost nechat si státem uhradit až 50% způsobilých výdajů (částka je vyplácena zpětně). V Moravskoslezském a Ústeckém kraji je pak příspěvek dokonce zvýšen na 60% nákladů.

Výše dotace na fotovoltaické systémy je až 100.000,- Kč. Platí však, že maximálně lze získat 50 % (60 % na Moravě nebo v Ústí) doložitelných nákladů.

V níže uvedené tabulce naleznete fixní částku podpory pro různé typy systémů ohřevu či přitápění:

Typ systémuVýše státní podpory 2020
Solární termický systém na přípravu teplé vody35.000,– Kč
Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění50.000,– Kč
Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem35.000,– Kč
Solární FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok55.000,– Kč
Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok70.000,– Kč
Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh.rok100.000,– Kč

Budete k tomu potřebovat odborný posudek, krycí list a dodržení technických parametrů solárního zařízení, které ministerstvo životního prostředí stanovilo. Tyto dokumenty pak předložíte na příslušném úřadě.

Jak získat příspěvek na fotovoltaiku a solární ohřev

Dotaci může využít každý zájemce, který splní požadované podmínky:

  • Žadatel musí být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který je situován v České republice
  • Žadatel může být jak fyzickou, tak právnickou osobou. Dotace z programu Zelená úsporám tedy mohou čerpat i firmy
  • Žadatel musí zůstat vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu po celou domu vyřizování žádosti o podporu (od podání žádosti do vyplacení dotace)

Před samotným podáním žádosti je nutné nechat si zpracovat odborný posudek, který se skládá z projektové dokumentace a z energetického hodnocení budovy. Součástí žádosti je i tzv. krycí list technických parametrů, který doporučujeme vyplnit s energetickým specialistou.

Poté je nutné podat žádost o příspěvek online dle následujících kroků:

  1. Prvním krokem je úspěšná registrace na webových stránkách Nová zelená úsporám
  2. Poté musíte vyplnit online elektronickou žádost o podporu
  3. Vyplněnou žádost vytiskněte a spolu s dalšími dokumenty (odborný posudek, krycí list technických parametrů) doručte osobně nebo poštou do 5ti kalendářních dní na některé z pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR
  4. Po doručení žádosti má úřad přibližně 3 týdný na její formální a věcnou kontrolu
  5. Pokud je vše v pořádku obdrží žadatel akceptační dopis, který jej informuje o přijetí žádosti. To trvá přibližně 6 týdnů od odeslání žádosti

Na rozdíl od předchozích let je letos o dotaci možno žádat pouze elektronicky.

Kde se dozvědět více

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *