Pokud uvažujete o tom, jakým způsobem by bylo možné v domácnosti výrazněji ušetřit, možná by nebylo od věci zkusit využít dotačního programu Nová zelená úsporám. Státní fond životního prostředí totiž již několikátým rokem rozděluje miliardy korun mezi žadatele, kteří úspěšně splní stanovené podmínky a odborným posudkem prokážou, že mají na dotaci nárok.

Výsledkem je snížená počáteční investice do energeticky šetrného opatření, které vám pomůže v následujících letech značně ušetřit na výdajích za energie a rovněž být šetrnější k životnímu prostředí. Jedná se o zateplení domu, výměnu oken, solární panely na ohřev vody, ekologické větrání a podobně.

Vaše počáteční investice může být v některých případech díky poskytnuté dotaci až o 60 % nižší a navíc se díky následnému ekologickému provozu domácnosti rychle navrátí. Stačí tedy jen vyplnit online registraci, obstarat si odborný posudek a technický krycí list, a můžete zamířit na úřad. Uveďme si příklad tepelného čerpadla.

Výše dotace na výměnu tepelného čerpadla

V rámci snahy o snižování energetické náročnosti budov stát poskytuje dotace na nová tepelná čerpadla (například výměnu starého kotle nebo elektrického vytápění právě za telené čerpadlo), a to všechny jejich druhy:

 • Tepelné čerpadlo voda – voda
 • Tepelné čerpadlo země – voda
 • Tepelné čerpadlo vzduch – voda

V tomto ohledu máte jakožto žadatel štěstí, neboť v jiných oblastech již stát dotaci s tak širokým rozpětím neposkytuje (například v případě dotací na solární panely se jedná pouze o solární panely určené pro ohřev vody a přitápění).

Výše dotace dle typu tepelného čerpadla je uvedena v následující tabulce:

Typ tepelného čerpadlaVýše podpory
C.1 se zateplenímC.2 bez zateplení
Tepelné čerpadlo voda – voda100.000,– Kč80.000,– Kč
Tepelné čerpadlo země – voda100.000,– Kč80.000,– Kč
Tepelné čerpadlo vzduch – voda75.000,– Kč60.000,– Kč

Rozdíl mezi skupinou C.1 a C.2: Výměnu čerpadla není nutné spojit se současným zateplením domu (skupina C.2), ovšem pokud tak učiníte (skupina C.1), bude její poskytnutá částka ještě o něco vyšší.

Výše dotace na výměnu tepelného čerpadla je dána fixní částkou a může dosáhnout až 100.000,- Kč v závislosti na jeho typu.

Maximální výše dotace je pak až 50 % doložitelných výdajů souvísejících s výměnou čerpadla. Pokud se dům nachází v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji je dotace navýšena až na 60 %.

Jak získat příspěvek na výměnu tepelného čerpadla

Dotaci může využít každý zájemce, který splní požadované podmínky:

 • Žadatel musí být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který je situován v České republice
 • Žadatel může být jak fyzickou, tak právnickou osobou. Dotace z programu Zelená úsporám tedy mohou čerpat i firmy
 • Žadatel musí zůstat vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu po celou domu vyřizování žádosti o podporu (od podání žádosti do vyplacení dotace)
 • Pro získání žádosti C.1 je nutné současně žádát i o dotaci na zateplení domu
 • Pro získání žádosti C.2 je nutné aby měrná roční potřeba tepla na vytápění rodinného domu Enepřesahovala 150 kWh.m-2.rok-1

Před samotným podáním žádosti je nutné nechat si zpracovat odborný posudek, který se skládá zprojektové dokumentace a z energetického hodnocení budovy. Součástí žádosti je i tzv. krycí list technických parametrů, který doporučujeme vyplnit s energetickým specialistou.

Poté je nutné podat žádost o příspěvek online dle následujících kroků:

 1. Prvním krokem je úspěšná registrace na webových stránkách Nová zelená úsporám
 2. Poté musíte vyplnit online elektronickou žádost o podporu
 3. Vyplněnou žádost vytiskněte a spolu s dalšími dokumenty (odborný posudek, krycí list technických parametrů) doručte osobně nebo poštou do 5ti kalendářních dní na některé z pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR
 4. Po doručení žádosti má úřad přibližně 3 týdný na její formální a věcnou kontrolu
 5. Pokud je vše v pořádku obdrží žadatel akceptační dopis, který jej informuje o přijetí žádosti. To trvá přibližně 6 týdnů od odeslání žádosti

Na rozdíl od předchozích let je letos o dotaci možno žádat pouze elektronicky.

Kde se dozvědět více

Diskuze k příspěvku má už 6 komentářů

 1. Jan Hendrych Odpovědět

  Mám nárok na dotaci na TČ, když mám elektroakumulační teplovodní topení?

 2. Nízkoenergetická novostavba Odpovědět

  Dobrý den,

  prosím o informaci, zdali je pravdivá informace, že dotaci na pořízení TČ vzduch-voda do novostavby s energetickým štítkem „B“ nemám šanci čerpat. Bylo mi řečeno, že dotaci mohou čerpat pouze pro „pasivní dům“

  Děkuji.

 3. Jiří Musil Odpovědět

  V roce 2011 jsem koupil bez dotace automatický kotel polské výroby Multi komfort 21kW
  který v současné době využívám a není zařazen mezi kotle na něž se dotace vztahovala.
  Pokud bych chtěl přejít na tepelné čerpadlo mohu tento kotel použít jako bivalentní
  zdroj tepla s nárokem na dotaci pro tepelné čerpadlo voda vzduch

 4. Zdeněk Odstrčil Odpovědět

  VZDUCH/VZDUCH
  Funguje na stejném principu jako čerpadlo vzduch / voda, ale s tím rozdílem, že cílovou destinací tepla není topný systém, ale přímo vzduch v budově

 5. Zdeněk Odstrčil Odpovědět

  Dobrý den,
  Pokud je možné čerpat dotace na tepelná čerpadla, proč tedy není zahrnuta dotace i na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které je nejefektivnější ze všech druhů čerpadel co se týče přeměny tepla. Jelikož starý kotel na pevná paliva rušíme a měníme zdroj tepla na tepelné čerpadlo vzduch vzduch, neměla by se na tento typ vztahovat alespoň kotlíková dotace?

 6. Pavol Obrcian Odpovědět

  jak dostanu dotaci na výměnu kotle na tuhá paliva za tepelné čerpadlo když nemam ani korunu navíc?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *