Pokud v domácnosti hledáte nenásilné způsoby, jak ušetřit nějaký ten peníz a zbytečně neutrácet, zamyslete se, zda jste svou dosavadní snahu náhodou nesměrovali špatným směrem. Poměrně významných úspor totiž lze dosáhnout, zaměříme-li se na energie.

Program Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám totiž i letos umožňuje získat dotace na výměnu lokálního zdroje tepla, tzv. kotlíkové dotace. Do této kategorie spadají například plynové kotle a kamna na dřevo, které jsou stále běžně k vidění v mnoha rodinných domcích a chalupách. Pokud dosud používáte neekologický starší model, zapřemýšlejte, zda by se pro vás nevyplatilo podat si na ministerstvo žádost.

Výměna plynového kotle má samá pozitiva: kromě toho, že šetří životní prostředí, totiž výrazně uleví vaši peněžence. Díky dotaci vás pak pořízení nového kotle nebude takřka nic stát. Ekologický plynový kotel má nižší nároky na energie a jeho výkon je přitom naprosto stejný, ne-li vyšší než u klasického modelu.

Výše dotace na výměnu kotle a kamen

Výše dotace dle typu kotle nebo kamen je uvedena v následující tabulce:

Typ kotle/kamenVýše podpory
C.1 se zateplenímC.2 bez zateplení
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva50.000,– Kč40.000,– Kč
Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva100.000,– Kč80.000,– Kč
Krbová kamna nebo vložka na biomasu s ruční dodávkou paliva50.000,– Kč40.000,– Kč
Krbová kamna nebo vložka na biomasu se samočinnou dodávkou paliva50.000,– Kč40.000,– Kč

Rozdíl mezi skupinou C.1 a C.2: Výměnu čerpadla není nutné spojit se současným zateplením domu(skupina C.2), ovšem pokud tak učiníte (skupina C.1), bude její poskytnutá částka ještě o něco vyšší.

Výše dotace na výměnu kotle nebo kamen je dána fixní částkou a může dosáhnout až 100.000,- Kč v závislosti na jejich typu.

Maximální výše dotace je pak až 50 % doložitelných výdajů souvísejících s výměnou čerpadla. Pokud se dům nachází v Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji je dotace navýšena až na 60 %.

Jak získat příspěvek na výměnu kotle nebo kamen

Dotaci může využít každý zájemce, který splní požadované podmínky:

  • Žadatel musí být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který je situován v České republice
  • Žadatel může být jak fyzickou, tak právnickou osobou. Dotace z programu Zelená úsporám tedy mohou čerpat i firmy
  • Žadatel musí zůstat vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu po celou domu vyřizování žádosti o podporu (od podání žádosti do vyplacení dotace)
  • Pro získání žádosti C.1 je nutné současně žádát i o dotaci na zateplení domu
  • Pro získání žádosti C.2 je nutné aby měrná roční potřeba tepla na vytápění rodinného domu Enepřesahovala 150 kWh.m-2.rok-1

Před samotným podáním žádosti je nutné nechat si zpracovat odborný posudek, který se skládá zprojektové dokumentace a z energetického hodnocení budovy. Součástí žádosti je i tzv. krycí list technických parametrů, který doporučujeme vyplnit s energetickým specialistou.

Poté je nutné podat žádost o příspěvek online dle následujících kroků:

  1. Prvním krokem je úspěšná registrace na webových stránkách Nová zelená úsporám
  2. Poté musíte vyplnit online elektronickou žádost o podporu
  3. Vyplněnou žádost vytiskněte a spolu s dalšími dokumenty (odborný posudek, krycí list technických parametrů) doručte osobně nebo poštou do 5ti kalendářních dní na některé z pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR
  4. Po doručení žádosti má úřad přibližně 3 týdný na její formální a věcnou kontrolu
  5. Pokud je vše v pořádku obdrží žadatel akceptační dopis, který jej informuje o přijetí žádosti. To trvá přibližně 6 týdnů od odeslání žádosti

Na rozdíl od předchozích let je letos o dotaci možno žádat pouze elektronicky.

Kde se dozvědět více

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *