Uvažujete o tom, že byste v domácnosti přešli na ekologicky šetrnější způsob energetického hospodaření? Zdají se vám účty za energii příliš vysoké, nejste spokojeni s dodavatelem, nebo byste zkrátka rádi udělali něco pro životní prostředí?

Vhodnou příležitost poskytuje dotační program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám, který po drobných změnách a úpravách běží již několikátým rokem. I letos tak máte nárok například na dotaci na solární ohřev.

Program pro čerpání dotací na solární panely pro výrobu elektřiny byl již ukončen. Je možné získat příspěvek pouze na solární panely a fotovoltaické systémy pro ohřev a vytápění.

Bohužel již v aktuálním programu není možné čerpat dotace na solární panely pro výrobu elektřiny, to bylo možné pouze v minulých letech.

Solární panely a „fotovoltaiky“ jsou stále v kurzu

Před nějakými deseti lety zažívaly solární panely v Česku doslova boom. Program Zelená úsporám tehdy mimořádně dotoval jejich pořizovací cenu a zájem o ně byl enormní.

Třebaže vlna této „fotománie“ již opadla, stále platí, že pořízení solárního panelu jakožto alternativního zdroje tepla se vyplatí. A jeho pořízení nemusí být díky státní dotaci nijak nákladné – výše dotace zahrnuje až 50% pořizovací ceny solárního panelu, nanejvýš však 100.000 korunami (připomeňme jenom, že částka jen a účet vyplácena zpětně a solární panel tedy musíte nejprve zakoupit celý z vlastních prostředků).

Akce se týká všech solárních panelů na ohřev teplé vody a solárních systémů pro ohřev vody a vytápění. Novinkou letošní Nové zelené úsporám je možnost zažádat si i o tzv. „zpětnou dotaci“ pro solární panely zakoupené již dříve. Týká se to všech výdajů placených po 1. lednu 2013.

Výše dotace na fotovoltaiku a solární panely

„Solární“ dotace se letos vztahují na solární panely pro ohřev vody a přitápění. Jestliže uvažujete o koupi a instalaci některého z těchto zařízení, pak popřemýšlejte, zda by se vám nevyplatilo využít velkorysosti státního fondu životního prostředí a využít možnost nechat si státem uhradit až 50 % způsobilých výdajů (částka je vyplácena zpětně). V Moravskoslezském a Ústeckém kraji je pak příspěvek dokonce zvýšen na 60 % nákladů.

Maximální výše dotace pro solární panely je 100.000,- Kč a až 50 % způsobilých výdajů (60 % pro Moravu a Ústecko).

V níže uvedené tabulce naleznete fixní částku podpory pro různé typy systémů ohřevu či přitápění:

TYP SYSTÉMUVÝŠE STÁTNÍ PODPORY 2020
Solární termický systém na přípravu teplé vody35.000,– Kč
Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění50.000,– Kč
Solární FV systém pro přípravu teplé vody s přímým ohřevem35.000,– Kč
Solární FV systém bez akumulace elektrické energie s tepelným využitím přebytků a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok55.000,– Kč
Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 1 700 kWh.rok70.000,– Kč
Solární FV systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem ≥ 3 000 kWh.rok100.000,– Kč

 

Budete k tomu potřebovat odborný posudek, krycí list a dodržení technických parametrů solárního zařízení, které ministerstvo životního prostředí stanovilo. Tyto dokumenty pak předložíte na příslušném úřadě.

Jak získat příspěvek na fotovoltaiku a solární panely

Dotaci může využít každý zájemce, který splní požadované podmínky:

  • Žadatel musí být vlastník nebo spoluvlastník rodinného domu, který je situován v České republice
  • Žadatel může být jak fyzickou, tak právnickou osobou. Dotace z programu Zelená úsporám tedy mohou čerpat i firmy
  • Žadatel musí zůstat vlastníkem nebo spoluvlastníkem domu po celou domu vyřizování žádosti o podporu (od podání žádosti do vyplacení dotace)

Před samotným podáním žádosti je nutné nechat si zpracovat odborný posudek, který se skládá z projektové dokumentace a z energetického hodnocení budovy. Součástí žádosti je i tzv. krycí list technických parametrů, který doporučujeme vyplnit s energetickým specialistou.

Poté je nutné podat žádost o příspěvek online dle následujících kroků:

  1. Prvním krokem je úspěšná registrace na webových stránkách Nová zelená úsporám
  2. Poté musíte vyplnit online elektronickou žádost o podporu
  3. Vyplněnou žádost vytiskněte a spolu s dalšími dokumenty (odborný posudek, krycí list technických parametrů) doručte osobně nebo poštou do 5ti kalendářních dní na některé z pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR
  4. Po doručení žádosti má úřad přibližně 3 týdný na její formální a věcnou kontrolu
  5. Pokud je vše v pořádku obdrží žadatel akceptační dopis, který jej informuje o přijetí žádosti. To trvá přibližně 6 týdnů od odeslání žádosti

Na rozdíl od předchozích let je letos o dotaci možno žádat pouze elektronicky.

Kde se dozvědět více

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *