Mimořádná okamžitá pomoc je jedna ze sociálních dávek poskytovaná v rámci pomoci v hmotné nouzi. Poskytuje se těm lidem, kteří se ocitnou v situaci, kterou je třeba bezodkladně řešit. Nejčastěji se jedná o různé živelné pohromy (záplavy/povodně, požár, ekologická havárie, apod.) nebo situace, kdy se člověk octne ‚na ulici‘ bez přístřeší a je přímo ohrožen na životě.

Samotná výše mimořadné okamžité pomoci se v jednotlivých případech liší. Například při postižení povodněmi, lze získat až 15násobek životního minima, tj. až 51.150,– Kč. V případě, kdy člověk nemůže zvládnout svou životní situaci sám (např. byl propuštěn z vazby, léčení ze závislosti, bezdomovec), je příspěvek maximálně pouhých 1.000,– Kč.

Mimořádná okamžitá pomoc

Mimořádná okamžitá pomoc

V následující tabulce naleznete životní situace a konkrétní případy, kdy lze získat mimořádnou okamžitou pomoc, včetně toho jaká může být její maximální výše.

životní situacekonkrétní případvýše dávky
Daný člověk nemá nárok na poskytnutí opakovaných dávek, ale pokud by mu nebyla poskytnuta žádná pomoc, hrozí mu vážná újma na zdraví.Do výše existenčního minima, v případě nezaopatřeného dítěte životního minima, tedy 2.200,– Kč, v případě dítěte 1.740,– Kč až 2.450,– Kč podle jeho věku.
Daný člověk je postižen mimořádnou událostí, jako je např. živelní pohroma, větrná pohroma, ekologická havárie nebo požár.Do výše 15násobku životního minima jednotlivce, tj. až do 51.150,– Kč.
Daný člověk nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dostatečné prostředky na to, aby:zaplatil poplatek při prokázané ztrátě osobních dokladů, při vydání duplikátu rodného listu nebo dokladů potřebných k přijetí do zaměstnání, dále zaplatil náklady spojené s úhradou jízdného v případě ztráty peněz, a v případě nezbytné potřeby s úhradou noclehu,Do výše těchto nákladů.
zaplatil nákup nebo opravu předmětů dlouhodobé potřeby,Do výše těchto výdajů, v průběhu jednoho kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do 34.100,– Kč.
náklady vznikající v souvislosti se vzděláním nebo se zájmovou činností nezaopatřených dětí a zajištěním nezbytných činností souvisejících se sociálně-právní ochranou dětí.Do výše těchto výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tj. až do 34.100,– Kč.
Daný člověk nemůže v daném čase kvůli neuspokojivému sociálnímu zázemí a nedostatku peněz úspěšně zvládnout svoji situaci sám a je ohrožen sociálním vyloučením, týká se to těchto konkrétních situací:propuštění z výkonu vazby nebo výkonu trestu odnětí svobody,Až do výše 1.000,– Kč, ale součet dávek poskytnutých v kalendářním roce nesmí přesáhnout 4násobek částky životního minima jednotlivce, tedy 13.640,– Kč.
ukončení léčby chorobných závislostí a propuštění ze zdravotnického zařízení, psychiatrické léčebny nebo léčebného zařízení pro chorobné závislosti,
propuštění ze školského zařízení pro výkon ústavní či ochranné výchovy nebo z pěstounské péče po dosažení zletilosti, resp. 19 let,
daný člověk nemá uspokojivě naplněny životně důležité potřeby, protože je bez přístřeší,
práva a zájmy daného člověka ohrožuje trestná činnost jiného člověka.

Obecné podmínky pro přiznání mimořádné okamžité pomoci

Na mimořádnou okamžitou pomoc má nárok ten, kdo má na území České republiky své bydliště – tedy například se zde dlouhodobě zdržuje, pracuje zde, žije zde s rodinou, jeho děti zde plní povinnou školní docházku nebo studují, a zároveň:

 • má na území České republiky trvalý pobyt,
 • má udělen azyl nebo doplňkovou ochranu,
 • je cizincem bez trvalého pobytu na území České republiky, kterému tato práva zaručuje mezinárodní smlouva Evropská sociální charta,
 • je občanem členského státu Evropské unie a je hlášen na území České republiky k pobytu po dobu delší než 3 měsíce,
 • je občanem členského státu Evropské unie, kterému nárok na sociální výhody vyplývá z předpisu Evropských společenství (např. Nařízení Rady EHS), a dále jeho rodinný příslušník,
 • je rodinný příslušník občana členského státu Evropské unie, který je hlášen na území České republiky k pobytu po dobu delší než 3 měsíce,
 • je cizincem, který je držitelem povolení k trvalému pobytu jako tzv. dlouhodobě pobývající rezident v Evropském společenství na území jiného členského státu EU a kterému bylo uděleno povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky, nebo jeho rodinný příslušník, který dostal povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky,
 • pobývá na území České republiky na základě zákona o pobytu cizinců.

Nárok na mimořádnou okamžitou pomoc může mít v odůvodněných případech i ten, kdo pobývá na území České republiky v rozporu se zákonem o pobytu cizinců, ale je vážně ohrožen na zdraví.

Kdo naopak nemá nárok na žádnou dávku v hmotné nouzi?

 • Kdo se prokazatelně nesnaží zvýšit svůj příjem (viz podmínky pro přiznání dávek v hmotné nouzi),
 • kdo není zaměstnán, nemá jinou výdělečnou činnost, ani není v evidenci uchazečů o zaměstnání,
 • kdo je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, která bez vážných důvodů odmítne krátkodobé zaměstnání nebo účast v programu k řešení zaměstnání,
 • kdo si způsobil pracovní neschopnost úmyslně, a nemá tedy nárok na plné nemocenské,
 • samostatně výdělečné činná osoba, jejíž příjem po odečtení přiměřených nákladů na bydlení nedosahuje částky živobytí proto, že se nepřihlásil k nemocenskému pojištění,
 • komu byla jako zákonnému zástupci dítěte uložena sankce za neplnění řádné školní docházky dětí,
 • kdo je ve výkonu zabezpečovací detence, trestu odnětí svobody nebo vazbě.

Podmínky pro přiznání mimořádné okamžité pomoci posuzovány případ od případu, zohledňuje se i naléhavost dané situace a celková situace daného člověka.

Jak podat žádost a mimořádnou okamžitou pomoc získat?

Pro získání mimořádné okamžité pomoci postupujte následovně:

 1. Podejte žádost na příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce (podle místa trvalého pobytu). Tiskopis žádosti si můžete vyzvednout přímo na krajské pobočce Úřadu práce nebo ho vytisknout, či přímo vyplnit online a poté vytisknout z níže uvedené internetové adresy.
 2. Úřad vaši žádost posoudí a prozkoumá, zda splňujete nárok na příslušnou dávku. Pokud ano, určí i výši dávky.

Posuzování nároku na mimořádnou okamžitou pomoc a stanovování její výše je složité, a proto doporučujeme postupovat podle pokynů pracovníka krajské pobočky Úřadu práce.

Kde se dozvědět více?

Oficiální informace o mimořádné okamžité pomoci

Oficiální formulář pro podání žádosti online

Zákony týkající se mimořádné okmažité pomoci

Diskuze k příspěvku má už 43 komentářů

 1. Dasha K. Odpovědět

  Chtela bych se zeptat ja jsem na materske a muj manzel pracuje jen na dohodu…pobiram davky na deti a vyzivne na syna a pak mame jeste dceru.ocitli jsme se v situaci ne nasi vynou ze se musime do konce dubna vystehovat.majitelka s duvodu opravy koupelny nas 2 dny pred informpvala, pak zavolala vecer ze na druhy den rano uz se bude v 8 h opravovat ze musime s bytu na tyden i dele odejit.zduvodu odpojeni vody,wc,hluku a lepeni kachlicek…a tak jsme odesli a zajistlili ubytovani za naklady co byli pro ni na najem…pak jeste chtela uhradit i najem..obratily jsme se na obcanskou poradnu a tam nam pani pomohla..kdyz jsme pani bytne rekli verdikt dle paragrafu ceho se dopustila a ze jeji jednani bylo spatne a ze najem hradit nemame protoze nas naklady staly jako jeden mesicni najem tak nam dala vypoved k datu kdy nam konci smlouva..mame dve male deti a nevime jak dal…bydleni nove by bylo ale nemame na jednu kauci tak rychle…je nejaka moznost o pomoc pozadat?

 2. Václav Kohout Odpovědět

  Volám SOS ! Ocitl jsem se úplně sám, po úmrtí maminky, o kterou jsem se staral. Bohužel mám nejenom smutek, ale nestačím na nájem, ani na jídlo. Jsem v částečném důchodě a pracuji na šest hodin v ochranné dílně. Dlužím za dva nájmy, a bojím že skončím na ulici. Protože pracuji, a mám důchod, na žádnou okamžitou finanční dávku nemám prý nárok, mě řekli na sociálním odboru. Jsem z toho zoufalý, a uvažuji o nejhorším řešení, v případě že skončím na ulici. V částečném důchodě jsem po šoku že smrti otce, a nevěry partnerky, ve zkratce. A teď mi do toho umřela i maminka. Jediné řešení vidím najít podobnou ženu, která se nachází ve stejné situaci jako já, pomohli by jsme si vzájemně. Může se ke mě ihned nastěhovat, pokud má aspoň minimální mzdu a pracuje. Pokud by byla vzájemná sympatie, může vzniknout i vztah. Jinak opravdu nevím jak dál, dobří lidé pomozte. Nikdy mě nenapadlo že takhle skončím. Mám ještě jeden problém proč musím pracovat jen na šest hodin, po šoku, vlastně dvojitém, se při stresu mimo domov, a tedy v práci nemohu vyčůrat. Je to blok v mozku, na který není lék. Nevím co dělat dál, kam a má koho se obrátit. Prosím tedy kdyby se našla ženy s podobným problémem, vše by se u nás dvou vyřešilo. Jinak opravdu nevím. Nezlobte se všichni na mě, ale jsem na konci svých psychických, i finančních sil. Moc vám všem děkuji.Kdyby někdo bohatší mohl pomoci, a nepospíchal na vrácení, nebo nějaký peněžní dar věnoval byl by sem moc rád, ale vím že je to asi nemožné. Václav.

 3. Klara Odpovědět

  Dobry den v 18 jsem.odesla z detskeho domova Nove Straseci, bydlela jsem u pritele ten mne vyhodil na ulici a ja se prihlasila na urad prace , neprihlasila jsem se , tak mne vyhodili , za mesic se jdu opet prihlasit a nevim co mam delat trvali pobyt mam , problem je v tom nevim jak si vyrid nejaky prispevek na ubytovnu nebo penzion nebo neco podobneho , minule kdyz jsem tam byla mi nepomohli. Co mam delat v Takove situaci , jsem na.ulici spim po Kamaradkach bude.mi.20 let a.jsem bez.prace a bez domova . Poradite mi ? Dekui

 4. marie Odpovědět

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Momentálně jsem nezaměstnaná,vedená na Úřadě práce a samoživitelka a dostala jsem se do takové situace,že jsem nucena pořídit do domácnosti nový plynový kotel na vytápění.Finanční prostředky na koupi kotle nemám.Mohu žádat o jednorázovou pomoc v nouzi na zmiňovaný kotel?Jak se to praktikuje?Děkuji za radu

 5. Kamila Odpovědět

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat.Momentálně jsem nezaměstnaná,vedená na Úřadě práce a samoživitelka a dostala jsem se do takové situace,že jsem nucena pořídit do domácnosti nový plynový kotel na vytápění.Finanční prostředky na koupi kotle nemám.Mohu žádat o jednorázovou pomoc v nouzi na zmiňovaný kotel?Jak se to praktikuje?Děkuji za radu

 6. Denisa Odpovědět

  Dobry vecer,chtela bych se zeptam jestli muzu zadat o prispevek na skolni potreby pro syna.Nastuluje v zari do 1.tridy .Ja jsem evidovana na uradu prace a beru potporua muj manzel chodi do prace.Ale finance nam nestaci na ostatni veci.Mam jeste 3 leteho syna ktery nejde do skolky a beru na oba pridavky.Dekuji za odpoved.

 7. Majka Odpovědět

  Dobry den.chtěla bych se zeptat,mám dvojčata,vychází 9 třídu,druh je na pracáku,ja minimální mzdu.Mužu někde požádat o penežní pomoc?Mám pomoc na bydlení,nestačí to pro dvojčata na střední školy.Vše se platí.Učebnice.internát,stravné a MHD.Nechtěla bych se zadlužit pujčkou,nemám zaměstnání jistě.Ceka mě i operace ruky,což budu dlouho na neschopence.Děkuji za odpověd.Pomožte mi kam se mám obrátit.Moc děkuji.

 8. Klára Odpovědět

  Dobrý den chci se zeptat jsem v pěstounské péči a nedavno jsem se dozvěděla ze na mě bere mamka nejake peníze.Je mi 19 let a studují.Mamka mi nechce nic dát právě tak se ptám.Ještě se chci zeptat na tu jednorazovou dávku.? Mam na ni nárok? Kdyz se budu chtit osamostarnit? Nebo musim mit vysokou skolu? Dekuji

 9. Barbora Huspeková Odpovědět

  Dobrý den,porodila jsem v říjnu 2016 v Luckenwalde v Německu. Proto čekáme s partnerem na vydání českého rodného listu. Partner byl v Německu pracovne a zamestnavatel ho podvedl a okradl. Chci se zeptat zda by bude po podání žádosti vyplacena okamzita pomoc. Pomáhá nam rodina.Dekuji

 10. Vladka T. Odpovědět

  Chtěla bych se zeptat, skončila mi rodičovská dovolená, nyní jsem těhotná, nevím zda mě zaevidují na úřadu práce, pokud ne, budu si muset asi platit zdravotní pojištění sama , nevím z čeho, když nebudu mít žádný příjem, lze požádat o hmotnou nouz? Mám jedno dítě a ve společné domácnosti žiji s přítelem, který má asi 13tis.čistého. Nebo co v mém případě můžu dělat do porodu? Děkuji za odpověď

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *