Léto bývá často ve znamení sezonních prací a na serverech nabízejících práci se objevují čím dál častěji. Těchto nabídek nejčastěji využívají studenti, dlouhodobě nezaměstnaní či lidé hledající přivýdělek ke stávající práci. Ne všichni se však vyznají v této situaci – jak splnit všechny zákonné podmínky a přitom platit měnší daně.

Konkrétně se v tomto případě jedná o dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Tyto jsou koncipovány právě pro krátkodobá (sezónní) zaměstnání.

 

Legální práce a neplacení daní – do 2500 Kč?

Jednou z možností je právě dohoda o pracovní činnosti. U dohody o pracovní činnosti se odečítá zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmu. Avšak při částce do 2500 Kč není potřeba ve specifických případech platit pojistné na sociální a zdravotní pojištění – s nutností doložit slevu pro studenta nebo poplatníka. Další podmínkou je práce stanovená nejdéle na 52 týdnů s maximem 20 hodin týdne. 

 

Legální práce a neplacení daní – nad 2500 Kč?

Ideálním dokumentem v tomto případě je dohoda o provedení práce. Hlavním limitem je nepřekročení 300 hodin v kalendářním roce. Pokud máte však dohody u více zaměstnavatelů, limit se počítá pro každého zvlášť. Dohoda o provedení práce je však atraktivní hlavně pro ty, jejichž příjem měsíčně nepřesahuje 10 tisíc korun. V takovém případě totiž ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel neodvádá za pracovníka ani sociální, ani zdravotní pojištění. Jediným poplatkem je tedy 15% daň.

 

Více brigád za sebou?

Pokud máte např. každý měsíc brigády o jiných firem, o daně se starat sami nemusíte. Ty za Vás vždy odvede daný zaměstnavatel. Avšak pozor – nesmíte pracovat u více zaměstnavatelů současně! Pokud budete chtít daně státem vrátit, musíte podat daňové přiznání a mít podepsáno růžové prohlášení ( v případě studentů také potvrzení o studiu).

V případě, že daňové přiznání podávat nechcete, požádejte přímo zaměstavatele, ten Vám po skončení roku přeplatek vrátí. Toto však nelze ve chvíli, pokud jste během jednoho kalendářního měsíce absolvovali dvě a více brigád.

Naopak v případě více brigád u jednoho zaměstnavatele se daňové přiznání vyplnit musí. U jednoho zaměstnavatele vyplníte růžové prohlášení v rámci kterého budou uplatněny slevy na poplatníka. U dalšího zaměstnavatele se Vám příjem sníží o 15% daň – tu Vám pak druhý zaměstnavatel vrátí na základě daňového přiznání.

 

Sezonní práce v zahraničí?

Podmínky pro daně a poplatky se odvíjejí od zákonů jednotlivých států. Ve většině zemí EU se dá pracovat bez pracovního povolení. V oblastech pojištění a daní však obecně platí, že při odjezdu za prací do zemí EU se musíte ze systému českého zdravotního pojištění odhlásit a po návratu znovu přihlásit. Když budete práci vykonávat mimo EU v době kratší než půl roku, tak zůstáváte českým pojištěncem. Sociální pojištění se pak většinou platí do fondu daného státu. Co se daně z příjmu týče, vzniká povinnost uvádět příjmy i ze zahraničí.

 

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *