Horníci se mohou zase o něco více radovat, alespoň ti, kteří začali pracovat v dolech před rokem 1993. Vláda přijala nové nařízení, díky kterému budou moci právě tito horníci odejít do důchodu dříve. Nové nařízení ruší jednu z omezujících podmínek, která některým horníkům bránila získat důchod v nižším věku než obecném důchodovém.

„Naším cílem je vytvořit spravedlivý systém důchodů. Postupně proto přicházíme s návrhy změn, které by měly lépe a individuálně zohledňovat reálné pracovní podmínky a zásluhy obyvatel. Odstranění zbytečných omezení u hornických důchodů je jedním z prvních kroků ke spravedlivému důchodovému systému,“ prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Návrhy Ministerstva práce a sociálních věcí tak mohou pomoci řešit s předstihem část možných negativních dopadů na sociální situaci zaměstnanců v Moravskoslezském kraji. Vznikne tak novela nařízení vlády  č. 363/2009 Sb., která určuje důchodový věk a přepočet starobního důchodu některých horníků, kteří začali v dolech pracovat před rokem 1993, vypouští se dosud platné omezení pro snížení důchodového věku o pět let, které spočívá v tom, že potřebný počet směn, které horníci v dolech získali musel být získán jen před rokem 2009.Díky nové úpravě se Díky nové úpravě tak bude moci jít do předčasného důchodu horníků více. Podmínka vstupu do hornického zaměstnání před rokem 1993 však nadále zůstane zachována, protože je zavedena v zákoně o důchodovém pojištění. Novela bude platná již od prvního dne druhého kalendářního měsíce po tom, co bude vyhlášena ve Sbírce zákonů.

Tento návrh byl vypracován nejen kvůli situaci v OKD, ale především proto, aby byly vyrovnány rozdíly v oblasti důchodového pojištění mezi jednotlivými skupinami horníků, kdy se možnost snížení důchodového věku řídí počtem odpracovaných směn a datem nástupu do hornického zaměstnání.

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *