Narození potomka patří k nejvýznamnějším událostem lidského života, kdy by měla být celá rodina pohromadě. Dle statistik si v současné době vybírá svou regulérní dovolenou nebo náhradní volno zhruba 50% mužů, aby tento čas mohlo strávit s rodinou. Novela vlády z 11. května 2020 schválila otcovskou dovolenou co by sociální dávku. Novopečený otec dítěte si bude moc vybrat týdenní volno a stát mu ho nově uhradí z nemocničního pojištění.

Ministerstvo práce a sociálních věcí informuje na svých webových stránkách, že otcovská dovolená byla schválena vládou v rámci novely o nemocničním pojištění, která mimo jiné upravuje i sirotčí důchod nebo nemocenskou dovolenou dobrovolných hasičů. Novelu čeká ještě schválení poslaneckou sněmovnou.

Otcovská dovolená je běžnou praxí ve většině zemí Evropské unie, z 28 států ji v nějaké formě vyplácí 23 z nich. Novela vlády uvádí, že otec dítěte si bude moci vybrat dovolenou během šestinedělí a bude po tento čas dostávat 70% ze své mzdy, tedy stejnou procentuální výměru, jakou dostává žena při peněžité pomoci v mateřství. Otcovská dovolená bude muset být čerpaná nepřetržitě celých sedm dní.

Diskuze k příspěvku má už 8 komentářů

 1. Konecna Odpovědět

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli už platí otcovská dovolená? děkuji za odpověď S pozdravem Konecna

 2. Konecna Odpovědět

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli už platí otcovská dovolená? děkuji za odpověď S pozdravem Konecna

 3. Patricie Odpovědět

  Dobrý den, jsou nějaké novinky, jestli už otcovskou dovolenou schválil také parlament? Nám by to mohlo vyjít od 1.1.2017, ale nikde jsem nenašla další informace. Děkuji za odpověď.

 4. Miroslav Odpovědět

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat jestli už platí otcovská dovolená,nemuzu to nikde dohledat děkuji za odpověď S pozdravem Holik

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *