Manželé nebo lidé, kteří chtějí vstoupit do manželství si mohou trochu oddychnout. Poslanci schválili předlohu zákona, ve kterém například vyjme polovinu peněz z exekuce, které jsou na účtu nezadluženého manžela. Exekutorům se to ale moc nelíbí.

Majetek nezadluženého z manželů bude tedy podle návrhu více chráněn. Novela nyní míří ke schválení do senátu. Asi nejdůležitější z návrhu, i podle vyjádření politiků, je kultivace provádění exekučního řízení. Dále novela určí soudům, aby při nařizování exekucí zohledňovali skutečnost, že společné jmění manželů bylo zúženo nebo jinak ošetřeno smlouvou či rozhodnutím soudu o manželském majetkovém režimu. Toto pravidlo se bude vztahovat na smlouvy nebo rozhodnutí vedené ve veřejném seznamu listin, který spravuje Notářská komora.

Do této doby se k rozhodnutím vůbec nepřihlíželo a manžel dlužníka tak musel dávat k soudu vyřazovací žalobu a soud teprve pak rozhodoval, zda bude daný majetek z exekuce vyřazen či nikoliv. Postup je to zdlouhavý a navíc podléhá soudnímu poplatku.

Předloha zákona počítá také s tím, že účastník, který bude úspěšný v civilním řízení, dostane automaticky právo na přiznání náhrady hotových výdajů, i když nebude mít advokáta.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *