Pracovní smlouvu musíte podepsat nejpozději v den, kdy nastupujete do zaměstnání. Mnohem lepší je ale situace, kdy smlouvu i všechny případné přílohy dostanete předem, abyste si je mohli v klidu a bez stresu prostudovat doma.Pokud vám případě ve smlouvě něco nesedí, můžete zaměstnavateli navrhnout nějaké změny. V každé pracovní smlouvě musí být uveden druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do zaměstnání.

Co by v pracovní smlouvě být mělo

Do pracovní smlouvy se uvádí také informace o délce dovolené, zkušební a výpovědní době, rozvržení pracovní doby, mzdových podmínkách včetně dne výplaty, kolektivní smlouvy, apod.

Smlouvu podepište ještě před začátkem pracovní doby

Naprostá důvěra v budoucího zaměstnavatele rozhodně není na místě a nemusela by se občas vyplatit. Seriózní firma s vámi podepíše smlouvu předem nebo nejpozději v den nástupu do zaměstnání ještě než začne pracovní doba. Pokud by se zaměstnavatel vymlouval a tvrdil, že smlouvu podepíšete po práci nebo dokonce až za pár dní, je na místě zvýšená pozornost.

Podle zákoníku práce musí každá pracovní smlouva obsahovat tyto údaje:

  • Druh práce
  • Místo výkonu práce
  • Den nástupu do zaměstnání

Pracovní náplň

To, co budete dělat by mělo být přesně specifikováno, ideálně i uvedením pracovní náplně s přesným popisem činností. Označení místa výkonu práce je ideálně konkrétní adresa firmy. Je možné si sjednat i širší vymezení, např. město nebo kraj.

Opatrně se mzdovým výměrem

Důležitým bodem pracovní smlouvy je ujednání o zkušební době. Tu je možné sjednat nejdéle na tři po sobě jdoucí měsíce, u manažerů nejdéle na půl roku. Je vhodné sepsat i okolnosti výplaty mzdy. Mnoho podniků neuvádí konkrétní výši mzdy přímo ve smlouvě, částka bývá součástí mzdového výměru. V tomto případě buďte ale opatrní, málokdo totiž ví, že pokud není mzda stanovena pracovní smlouvou, ale její výše je uvedena ve mzdovém výměru, může jí zaměstnavatel libovolně měnit.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *