Pracovní smlouvu musíte podepsat nejpozději v den, kdy nastupujete do zaměstnání. Mnohem lepší je ale situace, kdy smlouvu i všechny případné přílohy dostanete předem, abyste si je mohli v klidu a bez stresu prostudovat doma.Pokud vám případě ve smlouvě něco nesedí, můžete zaměstnavateli navrhnout nějaké změny. V každé pracovní smlouvě musí být uveden druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do zaměstnání.

Co by v pracovní smlouvě být mělo

Do pracovní smlouvy se uvádí také informace o délce dovolené, zkušební a výpovědní době, rozvržení pracovní doby, mzdových podmínkách včetně dne výplaty, kolektivní smlouvy, apod.

Smlouvu podepište ještě před začátkem pracovní doby

Naprostá důvěra v budoucího zaměstnavatele rozhodně není na místě a nemusela by se občas vyplatit. Seriózní firma s vámi podepíše smlouvu předem nebo nejpozději v den nástupu do zaměstnání ještě než začne pracovní doba. Pokud by se zaměstnavatel vymlouval a tvrdil, že smlouvu podepíšete po práci nebo dokonce až za pár dní, je na místě zvýšená pozornost.

Podle zákoníku práce musí každá pracovní smlouva obsahovat tyto údaje:

 • Druh práce
 • Místo výkonu práce
 • Den nástupu do zaměstnání

Pracovní náplň

To, co budete dělat by mělo být přesně specifikováno, ideálně i uvedením pracovní náplně s přesným popisem činností. Označení místa výkonu práce je ideálně konkrétní adresa firmy. Je možné si sjednat i širší vymezení, např. město nebo kraj.

Opatrně se mzdovým výměrem

Důležitým bodem pracovní smlouvy je ujednání o zkušební době. Tu je možné sjednat nejdéle na tři po sobě jdoucí měsíce, u manažerů nejdéle na půl roku. Je vhodné sepsat i okolnosti výplaty mzdy. Mnoho podniků neuvádí konkrétní výši mzdy přímo ve smlouvě, částka bývá součástí mzdového výměru. V tomto případě buďte ale opatrní, málokdo totiž ví, že pokud není mzda stanovena pracovní smlouvou, ale její výše je uvedena ve mzdovém výměru, může jí zaměstnavatel libovolně měnit.

Diskuze k příspěvku má už 1 komentářů

 1. Slovák Oldřich Odpovědět

  Dobrý den

  Chci se zeptat jestli můžu mít v pracovní smlouvě napsáno pět zařazeni – strojnik-ledař-svařeč-údržbář a zámečník.
  Jsme příspěvková organizace zřízena městským úřadem v Kopřivnici.

  S pozdravem Slovák

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *