Koaliční smlouva počítá se stropem odchodu do důchodu. Tento strop by měl být nastaven na 65 let věku. 

Věk pro odchod do důchodu by podle poslanců měl přestat růst. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce vrátit strop, který byl zrušen předchozí vládou. Vláda se chystá k předložení návrhu na zastropování věku odchodu do důchodu v letošním roce, protože podle nich není současný stav žádoucí.

Každých pět let přehodnocení

Důchodová komise navrhuje, aby se po příštích patnáct let nechal vystoupat důchodový věk na 65 let, který zaručí lidem narozeným před rokem 1966 odchod do důchodu v 65 letech nejpozději. Dnes odcházejí muži do důchodu před 63 rokem a ženy zhruba o rok dříve a v případě, že mají děti se jejich důchodový věk ještě snižuje. Daná současná pravidla počítají s tím, že v roce 2030 se důchodový věk sjednotí právě na 65 letech a dále poroste. Děti narozené v roce 2010 by tak odcházeli do důchodu až v 72 a půl letech.

Ani však nová pravidla, která by mohla začít platit této generaci nezajistí, že skutečně odejdou do důchodu v 65 letech. Ministerstvo počítá s pravidelným přehodnocováním každých pět let. Jedná se tedy o základní hranici, která se bude dle potřeby upravovat a revidovat.

U některých profesí by to mohlo být i dříve

Podle některých poslanců by se u některých profesí mohlo odcházet do důchodu i dříve v závislosti na náročnosti povolání a další adekvátní charakteristiky. Tyto návrhy nejsou zatím ještě zatím v konečné podobě a stále se na nich pracuje. To zda budou součástí důchodové reformy nebo ne, je zatím spíše otázkou.

Neomezený růst důchodového věku platí od roku 2011, kdy odstartovala tzv. malá důchodová reforma. Uvidíme, zda současné navrhované změny budou krokem k horší či lepší situaci důchodců v ČR.

 

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *