Od 1. dubna vydává Úřad práce nové průkazy pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Průkaz vypadá jako plastová kartička a je podobný občanskému nebo řidičskému průkazu. Měl by být odolný proti poškození a také chráněný proti případnému padělání.
Do konce března byly vydávány pouze dočasné průkazy OZP, které stejně jako ostatní průkazy mimořádných výhod, končí svou platnost k 31.12.2015. Pokud si jejich držitelé do této doby průkaz nevymění, nemohou nadále využívat výhody a benefity, které jsou s vlastnictvím průkazů spojeny, a to až do doby, než si nechají vydat průkaz nový.
Klienti by neměli nechávat vyzvednutí průkazu na poslední chvíli a vyhnuli se tak zbytečnému čekání na konci roku. Samozřejmě také není nutné hned v dubnu chvátat na úřad, pokud jim platnost průkazu nekončí v nejbližší době.
Pro vydání nového průkazu je potřeba doložit aktuální fotografii a dále musí držitel průkazu prokázat svou totožnost občanským průkazem. Pokud byl osobě držiteli přiznán průkaz až po 1.1.2014, nemusí vyplňovat žádnou žádost. Stačí pouze předložit fotografii a podepsat formulář, který dostanou na místě.

Lidé, kteří mají v držení kartu mimořádných výhod (průkazy vydávané do roku 2011) a dočasných průkazů OZP vydaných podlé platné legislativy platné do 31.1.2013, musí před samotnou výměnou podat „Žádost o přechod nároku na průkaz OZP“.

Na co mají držitelé OZP nárok?

Na základě tohoto průkazu vzniká jeho majiteli mnoho nároků a výhod. Nárok na vyhrazené místo ve veřejných dopravních prostředcích, přednost při osobním projednávání záležitostí na úřadech, bezplatná přeprava v MHD, sleva 75 % z jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku, slevu 75 % v autobusové přepravě u pravidelných vnitrostátních spojích, parkovací průkaz nebo bezplatnou přepravu vodicího psa.

Volba symbolu osoby se zdravotním postižením

Od letošního roku mají klienti také možnost si zvolit, zda chtějí mít v průkazu symbol osoby s označením úplné nebo praktické hluchoty nebo osoby hluchoslepé nebo osoby prakticky a úplně nevidomé podlé druhu postižení, kterým trpí.

Diskuze k příspěvku má už 2 komentářů

  1. Miroslav Chýlek Odpovědět

    Dobrý den, hodně Vám děkují za urychlenou obnovu průkazu OZP. Miroslav Chýlek 1935

  2. Irena Hudcová Odpovědět

    Dobrý den. Moje otázka je: může získat parkovací průkaz osoba, které byl přiznán příspěvek na péči ve výši 880,- Kč? Jsem pečující osoba tety ve věku 89 let. Právě jsme po roce podali žádost o zvýšení příspěvku z důvodu zhoršeného zdravotného stavu = od jara 3x týdně převazuje Charita hnisající poraněný prst na noze,levá ruka 6 týdnů v sádře po pádu doma, silná diabetička, bydlí sama. Příspěvek nám zamítli, zvažujeme odvolání. Jedná se o to, že teta celkově slábne, chodí o franc.holi a nikam nedojde. Při cestě po doktorech bychom využili parkovací průkaz, o příspěvek 400,- Kč nám nejde, jenom o ten průkaz. Zatím na něj nemáme prý nárok, až kdyby byl přiznám vyšší příspěvek. Děkuji Irena Hudcová

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *