Od 1. dubna vydává Úřad práce nové průkazy pro osoby se zdravotním postižením (OZP). Průkaz vypadá jako plastová kartička a je podobný občanskému nebo řidičskému průkazu. Měl by být odolný proti poškození a také chráněný proti případnému padělání.
Do konce března byly vydávány pouze dočasné průkazy OZP, které stejně jako ostatní průkazy mimořádných výhod, končí svou platnost k 31.12.2021. Pokud si jejich držitelé do této doby průkaz nevymění, nemohou nadále využívat výhody a benefity, které jsou s vlastnictvím průkazů spojeny, a to až do doby, než si nechají vydat průkaz nový.
Klienti by neměli nechávat vyzvednutí průkazu na poslední chvíli a vyhnuli se tak zbytečnému čekání na konci roku. Samozřejmě také není nutné hned v dubnu chvátat na úřad, pokud jim platnost průkazu nekončí v nejbližší době.
Pro vydání nového průkazu je potřeba doložit aktuální fotografii a dále musí držitel průkazu prokázat svou totožnost občanským průkazem. Pokud byl osobě držiteli přiznán průkaz až po 1.1.2021, nemusí vyplňovat žádnou žádost. Stačí pouze předložit fotografii a podepsat formulář, který dostanou na místě.

Lidé, kteří mají v držení kartu mimořádných výhod (průkazy vydávané do roku 2011) a dočasných průkazů OZP vydaných podlé platné legislativy platné do 31.1.2013, musí před samotnou výměnou podat „Žádost o přechod nároku na průkaz OZP“.

Na co mají držitelé OZP nárok?

Na základě tohoto průkazu vzniká jeho majiteli mnoho nároků a výhod. Nárok na vyhrazené místo ve veřejných dopravních prostředcích, přednost při osobním projednávání záležitostí na úřadech, bezplatná přeprava v MHD, sleva 75 % z jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku, slevu 75 % v autobusové přepravě u pravidelných vnitrostátních spojích, parkovací průkaz nebo bezplatnou přepravu vodicího psa.

Volba symbolu osoby se zdravotním postižením

Od letošního roku mají klienti také možnost si zvolit, zda chtějí mít v průkazu symbol osoby s označením úplné nebo praktické hluchoty nebo osoby hluchoslepé nebo osoby prakticky a úplně nevidomé podlé druhu postižení, kterým trpí.

Diskuze k příspěvku má už 3 komentářů

 1. Miluše Nedbalová Odpovědět

  Po mozkové příhodě v loňském roce,mám problémy s orientací,závratě a chůzí.Ven a k lékaři na kontroly jen s doprovodem.Určeno neurologem.Stav se nelepší,jsem závislá na péčí a doprovod příbuzných.Žádný příspěvěk sociální nepobírám,jsem v důchodu.
  Dotaz-mám nárok na soc. příspěvek,případně kartu pro parkování a příspěvek na benzin,pokud jsem závislá na doprovod nejbližší osoby-auto nevlastním,jsem závislá n odvozu k lékaři apod.
  Děkuji za odpověď

 2. Miroslav Chýlek Odpovědět

  Dobrý den, hodně Vám děkují za urychlenou obnovu průkazu OZP. Miroslav Chýlek 1935

 3. Irena Hudcová Odpovědět

  Dobrý den. Moje otázka je: může získat parkovací průkaz osoba, které byl přiznán příspěvek na péči ve výši 880,- Kč? Jsem pečující osoba tety ve věku 89 let. Právě jsme po roce podali žádost o zvýšení příspěvku z důvodu zhoršeného zdravotného stavu = od jara 3x týdně převazuje Charita hnisající poraněný prst na noze,levá ruka 6 týdnů v sádře po pádu doma, silná diabetička, bydlí sama. Příspěvek nám zamítli, zvažujeme odvolání. Jedná se o to, že teta celkově slábne, chodí o franc.holi a nikam nedojde. Při cestě po doktorech bychom využili parkovací průkaz, o příspěvek 400,- Kč nám nejde, jenom o ten průkaz. Zatím na něj nemáme prý nárok, až kdyby byl přiznám vyšší příspěvek. Děkuji Irena Hudcová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *