Níže jsme pro Vás připravili ty nejvýraznější a nejdůležitější novinky v oblasti důchodového pojištění, které Česká správa sociálního zabezpečení pro nás přichystala pro rok 2021

Valorizace důchodů

Novela zákona o důchodovém pojištění zakotvuje nový zvýhodněný mechanismus valorizace důchodů. Pro české důchodce je přichystáno nejvýraznější zvýšení za poslední dobu. O zvýšení není třeba žádat, vše proběhne automaticky.

Procentní výměra všech druhů vyplácených důchodů (tj. starobních, vč. předčasných starobních, invalidních pro invaliditu všech tří stupňů, vdovských, vdoveckých a sirotčích) se zvýší o 3,5 %. Základní výměra důchodu se od lednové splátky důchodu zvyšuje o 150 Kč (z 2 550 Kč na 2 700 Kč).

 

Strop důchodového věku

Nově bude také stanovena maximální hranice pro odchod do důchodu, čímž se ukončuje růst důchodového věku bez omezení. Tato hranice je určena věkem 65 let. Tento důchodový věk tak platí pro všechny narozené po roce 1971 bez rozdílu pohlaví.

Pro ty, kteří se narodili před rokem 1971 je věk odchodu do důchodu ještě rozdělován v závislosti na pohlaví, u žen na počtu vychovaných dětí.

Případné úpravy důchodového věku nad hranici 65 let budou vyplývat z procesu pravidelné revize, která bude reagovat např. na změny ve vývoji střední délky života apod.

 

Změna podmínek pro nárok na sirotčí důchod

Od 1. února budou zmírněny podmínky, které určují nárok na sirotčí důchod. Nově tak vzniká nárok na sirotčí důchod i v takovém případě, kdy zemřelý rodič získal důchodové pojištění jen na jeden rok, u starších 38 let pak alespoň na roky dva.

 

Nová pravidla pro výplatu důchodů do zařízení sociálních služeb

Nově jsou pouze 4 typy zařízení jsou oprávněny vyplácet svým klientům důchody – domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a týdenní stacionáře.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *