Příspěvek na dopravu byl dříve poskytován rodinám s nezaopatřeným dítětem, které dojíždí na základní, střední nebo vysokou školu mimo obec, v níž má dítě trvalé bydliště. V případě docházky do základní školy náležel všem rodinám, v případě vyššího stupně školy náležel rodinám s nízkými příjmy. Tento příspěvek byl však zrušen a nahrazen tarifem zlevněného jízdného, který mohou žáci a studenti využívat.

V současnosti bývá pojmem příspěvek na dopravu označován příspěvek na dojíždění do práce (oficiálně příspěvek na podporu regionální mobility nebo příspěvek na dojížďku), tedy příspěvek od státu. Hlavním účelem příspěvku je motivovat nezaměstnané k tomu, aby pro ně dlouhé (a nákladné) dojíždění za prací nebylo překážkou. Maximální měsíční výše příspěvku je 3.500,– Kč, jedná se tedy o poměrně štědrou dávku. Příspěvek lze přitom využít na celou řadu dalších nákladů, které dojížděním mohou vznikat.

Příspěvek na dopravu také existuje jako příspěvek od státu pro lidi se zdravotním postižením v podobě příspěvku na mobilitu.

Příspěvek na dopravu (dojíždění) do zaměstnání a práce pro rok 2020: až 3.500,– Kč měsíčně

Příspěvek na dopravu (dojíždění) do zaměstnání a práce pro rok 2020: až 3.500,– Kč měsíčně

Kdo má na příspěvek na dojíždění nárok

Podmínky pro získání příspěvku jsou následující

 • Místo zaměstnání je mimo obec, ve které zaměstnanec (žadatel) trvale bydlí
 • Zaměstnanec (žadatel) musí se zaměstnavatelem podepsat pracovní smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, ale platnou déle než 12 měsíců
 • Zaměstnanec (žadatel) musí být vedený alespoň 5 měsíců na Úřadu práce
 • Zaměstnanec (žadatel) musí doložit, že nemá žádné dluhy (exekuci)
 • Od listopadu 2020 mají na příspěvek nárok lidé ze všech krajů České republiky

Naopak nárok nemá ten, kdo

 • u stejného zaměstnavatele již v minulosti (posledních 24 měsících) pracoval,
 • dojíždí do zahraničí (kromě žadatelů z Moravskoslezského kraje) nebo
 • pokud je jeho mzda vyšší než 1,5násobek průměrné hrubé mzdy (41.580,– Kč pro rok 2020).

Výše příspěvku na dojíždění pro rok 2020

Maximální výše může dosáhnout až 3.500,– Kč měsíčně a odvíjí se od dojezdové vzdálenosti do zaměstnání.

Dojezdová vzdálenostVýše příspěvku
do 10 km1.000,– Kč*
10–25 km1.500,– Kč
25–50 let2.500,– Kč
nad 50 km3.500,– Kč

*Při dojezdové vzdálenosti do 10 km je příspěvek vyplacen pouze pokud neexistuje spojení veřejnou dopravou.

K jakým účelům lze příspěvek využít

Příspěvek není nutné využít na typické cestovní náklady jako lístky na vlak či benzín, ale je možné jej použít i pro hlídání dětí, které si musíte zajistit, protože vám cesta z práce trvá dlouho.

 • Cestovní náklady (benzín, nafta, lístky na vlak, autobus)
 • Náklady vzniklé dlouhou dobou cesty ze zaměstnání (hlídání dětí)
 • Náklady spojené s ubytováním v místě zaměstnání

Výplata příspěvku přitom probíhá pouze zpětně až po předložení výplatního listu od zaměstnavatele.

Jak podat žádost a příspěvek na dojíždění do zaměstnání získat

Pro získání příspěvku na dojíždění do zaměstnání postupujte následovně:

 1. Před nástupem do zaměstnání podejte vyplněnou žádost Příspěvek na dojížďku spolu s pracovním smlouvou v novém zaměstnání na Úřadě práce, na kterém jste evidován(a)
 2. Po obdržení výplatního listu se dostavte na úřad a požádejte zpětně o výplatu příspěvku

Kde se dozvědět více informací?

Oficiální informace o přídavku na dítě

Formuláře online

Diskuze k příspěvku má už 73 komentářů

 1. Spacil Odpovědět

  Dobrý den.
  Patřím mezi šťastné kterým byl příspěvek na dopravu po bojích s Veeeeelkou propiskou schválen. Mám otázku: v případě změny zaměstnaní tedy zaměstnavatele – příspěvek na dopravu zaniká? v případě, že jeden den ukončím pracovní poměr a druhý den nastoupím do jiné společnosti? v Dohodě mezi mnou a Úřadem práce je totiž jmenován zaměstnavatel.

  • Petra.kuc@post.cz Odpovědět

   v případě, že máte uzavřenou dohodu s Úřadem práce České republiky (ÚP ČR) na poskytnutí příspěvku na dojížďku a chcete změnit zaměstnání, musíte ÚP ČR nahlásit tuto skutečnost. ÚP ČR nové skutečnosti posoudí (dojezdovou vzdálenost, snížení nebo zvýšení příspěvku) a může s Vámi uzavřít dodatek k uzavřené dohodě, a to na základě níže uvedené instrukce Ministerstva práce a sociálních věcí.

   Instrukce náměstka pro řízení sekce zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek č. 6/2016 ve znění dodatku č. 1, 2, 3 – Realizace příspěvku na podporu regionální mobility, v části druhé – Příspěvek na dojížďku, bod 4.5, stanovuje pro případy, kdy změní podpořená osoba po určité době zaměstnavatele a nadále splňuje platná kritéria pro dojížďku, že s ní ÚP ČR může uzavřít dodatek k platné dohodě a bude nadále poskytovat příspěvek v odpovídající výši do uplynutí sjednaného období pro poskytování příspěvku v původně uzavřené dohodě.

 2. Lucie Štutzbartová Odpovědět

  Dobrý den, lze přispívat na dopravu člověku, který je zaměstnán na dohodu a téměř denně dojíždí (55 km) za vzděláním? Zvýšení jeho vzdělání je ke prospěchu celé firmy a proto bychom ho rádi podpořili. Jde pro zaměstnavatele o daňově uznatelný náklad, nebo to bude pouze zaměstnanecký bonus a tudíž náklad nedaňový? Pokud to tedy vůbec lze… když to není klasická doprava do zaměstnání (tam chodí pěšky, to nepotřebuje). Děkuji za odpověď.

 3. Tomáš MIKEL Odpovědět

  Dobrý den nově jsem nastoupil do zaměstnání přes 45km vzdaleno z meho přechodného bydliště. Do vesnice ve kter praci mam i trvale bydliště tam se ovsem nezdrzuji. Na úřadě práce jsem možná 5měsíců byl ovšemže celkově již z mých 13let v pracovních poměrech. Příspěvek uvítám mám na něj ovšem nárok? Diky moc za podporu a i informace.

 4. Maruška Odpovědět

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na příspěvek na dopravu všechny podmínky splňují kromě jednoho nebyla jsem vedená na úřadě práce jediné před mateřskou a hned po skončení jsem si našla práci

 5. Eva Vorobecová Odpovědět

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na příspěvek na dopravu, když jde evidována na úřadu práce pouze dva měsíce? Mám ale v péči syna. Někde jsem četla výjimku, že pokud mám v péči dítě, je to výjimka. Děkuji za odpověď.Vorobecová

 6. helena Odpovědět

  Dobrý den.
  Chtěla bych se zeptat zda se na příspěvek počítají i odměny.
  Nastoupila jsem do práce kde je příjem kolem 20000 čistého.
  Akorát tam je ještě 30000 bonus za nástup který je rozdělen do 3 měsíců.
  Bude tento bonus započítáván do dopravy.
  Do práce dojížím 60km jedna cesta.
  Děkuji za odpověd.

 7. Ivan Jiras Odpovědět

  Na úřadě práce mi bylo sděleno,že dojezdova vzdálenost se počítá zadanim trasy do plánování u mapy.cz. Do zaměstnání bych dojížděl autobusem-nemám auto. Při nastaveni trasy na dojíždění veřejnou dopravou mi vychází vzdálenost 11 km. Bylo mi ale řečeno, že se nastavuje do plánování trasy doprava jako osobním autem.Pří tom vychází vzdálenost 9,5 km.Proto prý není na příspěvek nárok.Je způsob vysvětlení metodiky výpočtu správný? Je možné nárokovat příspěvek na dopravu i případě že při péči o nemocnou tchyni bych chtěl dojíždět z jiné adresy než je mé uředne hlášené stálé bydliště?

 8. Nikola Odpovědět

  Dobrý den,
  mohu se zeptat na bod týkající se úřadu práce? Pokud jsem tedy nebyla před nastoupením do zaměstnání zaregistrována 5 měsíců na úřadu práce, nemám na příspěvek vůbec nárok?

  • Vojtěch Ungerman Odpovědět

   To by mne taky zajímalo. Nyní jsem na úřadu práce evidován cca. 3 týdny. Jsem z Prahy a našel jsem si práci v Mladé Boleslavi. Takže dojezd přes 60km.

 9. Petra Odpovědět

  Dobrý den, dnes jsem byla na úp žádat o příspěvek na dojížďku. Mám trvalou adresu v obci na čísle popisném 137 a v databázi jim ještě vyjela doručovací adresa na čísle popisném 127 ve stejné obci. Bylo mi řečeno, že příspěvek mi bude zamítnut. Budu dojíždět do práce 30 km a práci jsem přijala, protože jsem počítala s příspěvkem. Prosím můžete mi poradit jak postupovat, jestli je nějaké řešení? Děkuji za odpověď

 10. Jana Jandová Odpovědět

  Dobrý dem,
  na úp jsem vedena od 1.9.2016. /výpověď pro nadbytečnost/od15.3.2017 už mám práci,mám nad 50 let,toto mi bylo poskytnuto,máme s přítelem společný účet,nebude to problém?Děkuji za odpověď.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *